ابزار رایگان وبلاگ

'گــــــــــردش و گردشـــــــــــــــگری - آشنایی با رشته های مرتبط با گردشگری
'گــــــــــردش و گردشـــــــــــــــگری
سیری در دنیای پر رمز و راز گردشگری

 
تاريخ : پنجشنبه بیست و چهارم تیر 1389
راه اندازي کارشناسي ارشد اکوتوريسم
جام جم آنلاين: واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي از سال جاري تحصيلي در دوره دکتري اقتصاد محيط زيست دانشجو مي پذيرد و رشته هاي اکوتوريسم و اقتصاد انرژي نيز در مقطع کارشناسي ارشد به زودي راه اندازي مي شود.

به گزارش مهر ، دکتر زهرا عابدي - مدير گروه اقتصاد محيط زيست اين دانشگاه با اعلام اين خبر افزود: اقتصاد محيط  زيست يک رشته اي چند منظوره و بين رشته اي است که از ديد گاه اقتصادي جوانب مختلف محيط زيست را مورد بررسي قرار مي دهد.

وي افزود: در اين رشته با ديد اقتصادي  و توسعه پايدار از دو بعد کمي و کيفي به مسائل زيست محيطي نگريسته مي شود و اکنون به عنوان گرايشي از مديريت محيط زيست در مقطع کارشناسي ارشد محسوب مي شود.

عابدي با اشاره به تهيه برنامه آموزشي دوره دکتري اقتصاد محيط زيست از پذيرش دانشجوي دوره دکتري در اين رشته خبر داد و گفت: همچنين مقطع کارشناسي ارشد رشته اکوتوريسم نيز در اين گروه ايجاد شده است.

وي اضافه کرد: در صورت تصويب رشته اکوتوريسم، واحد علوم و تحقيقات اولين دانشگاه در ايران خواهد بود که اين رشته را در مقطع کارشناسي ارشد ارائه مي دهد.

مدير گروه اقتصاد محيط زيست واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد از ايجاد رشته اقتصاد انرژي در اين واحد دانشگاهي خبر داد و گفت: اين رشته نيز در مقطع کارشناسي ارشد به زودي ايجاد مي شود و تلاش هايي هم در جهت راه اندازي اين رشته در مقطع دکتري انجام شده است.ارسال توسط بهار
 
تاريخ : شنبه بیست و هشتم فروردین 1389
استاندارد های آموزشی موجود برای راهنمای طبیعت گردی در لینگ زیر قرار داده شده است.  تعریفی که در این فایل از راهنمای طبیعت گردی ارائه شده عبارت است از

راهنماي اكوتوريسم كسي است كه مي تواند از عهده تشخيص عوامل موثر محيط كار، بررسي سيستم هاي اكولوژيكي، برنامه ريزي، رهبري و راهنمايي و هزينه يابي عمليات گردشگري و همچنين تهيه و تدوين گزارشات برآيد.

طول دوره آموزشي :

طول دوره آموزش : 200 ساعت

زمان آموزش نظري : 112 ساعت

زمان آموزش عملي : 88 ساعت

 

راهنمای طبیعت گردیارسال توسط بهار
 
تاريخ : شنبه چهاردهم فروردین 1389

خلاصه استاندارد

مشخصات عمومي شغل :

راهنماي عمومي گردشگري كسي است ضمن آشنايي با مفاهيم كلي راهنمايي سفرهاي داخلي و خارجي،

شناخت كافي از صنعت سفر و گردشگري، زبان تخصصي سفر و گردشگري، آداب و رسوم و قوميتهاي

مختلف كشور، روحيات ملل، ويژگيهاي تاريخي و جغرافيايي و معماري ايران، سخنوري و فن بيان، الگوهاي

رفتاري بين المللي، نحوه بكارگيري فن آوري اطلاعات، كاربرد قوانين و مقررات مرتبط با صنعت گردشگري،

مذاهب گوناگون و كمكهاي اوليه بهداشت سفر داشته باشد.

ويژگي هاي كارآموز ورودي :

حداقل ميزان تحصيلات : ديپلم

حداقل توانايي جسمي: سلامت كامل اعضاي موثر و همچنين هوشياري كامل ذهني

مهارت هاي پيش نياز اين استاندارد: مهارت خواندن متون فني مرتبط

ويژگيهاي نيروي آموزشي :

حداقل سطح تحصيلات : ليسانس مديريت جهانگردي ، علوم اجتماعي، تاريخ و جغرافياي انساني يا فوق

ديپلم رشته هاي مزبور با حداقل 3 سال سابقه كار مر تبط يا مربي رشته مربوطه با استاندارد قديم با 2 سال

سابقه تدريس و دارا بودن مدارك بازآموزي اين استاندارد

فایل کامل آن در لینک زیر قابل دانلود است

در فایل زیر شرح عناوین درسی دوره راهنمای تور گنجانده شده است

راهنمای عمومی گردشگری

در آینده نیز طرح درس بقیه رشته های مرتبط با هتلداری و گردشگری قرار داده خواهد شد.ارسال توسط بهار
 
تاريخ : شنبه هشتم اسفند 1388
كالج‌ها و موسسات فراواني در زمينه آموزش راهنمايي تور فعاليت مي كنند. اين موسسات معمولا آموزش‌هاي عملي را در الويت قرار مي‌دهند و درسهاي راهنمايي تور معمولا در كنار سايت‌هاي گردشگري و ميراث فرهنگي تدريس مي شود.
 
كالج st mary  مريلند يك مركز بين المللي است كه براي علاقه مندان آموزش تور ليدري دورهاي آموزشي و كارگروه‌هاي متنوعي را برگزار مي‌كند. اين دوره‌ها شامل توسعه مهارت‌هاي راهنمايان تور، مواجهه راهنمايان با وضعيت‌هاي اضطراري مثل سيل، زلزله و رانش زمين است.
 
موسسه FOM كه از سال 1987 در سنگاپور شكل گرفته فعاليت هاي مختلفي در زمينه گردشگري دارد كه يكي از آنها مطالعات تور ليدري است. اين موسسه 1400 عضو از 40 كشور دنيا دارد كه به طور تخصصي در مورد گردشگري و راهنمايان تور فعاليت مي كند. كساني كه عضو اين موسسه مي شود در زمينه باستانشناسي، جانورشناسي، ميراث فرهنگي و موزه ها آموزش مي بييند. اين موسسه براي اعضاي خود فرصتي را فراهم مي آورد كه بتوانند اطلاعات و مهارت‌هاي خود را در زمينه تور ليدري بالاتر ببرند. اين موسسه تورهاي آموزشي را براي تورگردانان شرق آسيا برگزار مي كند كه راهنماي تور به طور عملي و در جاذبه‌هاي گردشگري با مهارت‌ها تورليدري آموزش ببيند.  


ارسال توسط بهار

آرش كوشا در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي فارس اظهار داشت: بر اساس تفاهم‌نامه بين كميته ملي طبيعت‌گردي و دانشگاه تهران، دو واحد درس اكوتوريسم در مقاطع كارشناسي براي رشته‌هاي منابع طبيعي، محيط زيست و جغرافيا به صورت اجباري و در ساير رشته‌ها به صورت اختياري از ترم آينده ارائه خواهد شد.
وي در ادامه گفت: دانشكده‌هاي منابع طبيعي، محيط زيست، مديريت، جغرافيا، علوم اجتماعي، فني و پرديس هنرهاي زيبا در راه‌اندازي و فعاليت‌هاي مركز مشاركت خواهند داشت و به منظور سياست‌گذاري فعاليت‌هاي آموزشي، پژوهشي و اجرايي طبيعت‌گردي با مشاركت تمامي متخصصان و پژوهشگران ذي‌صلاح در واحدهاي آموزشي مرتبط در كشور، كارگروه‌هاي تخصصي در مركز مطالعات و پژوهش‌هاي طبيعت گردي شكل خواهد گرفت.
دبير كميته ملي اكوتوريسم (طبيعت‌گردي) افزود: از ديگر مفاد تفاهم‌نامه مشترك كميته اكوتوريسم و دانشگاه تهران، همكاري دانشگاه تهران و كميته ملي طبيعت‌گردي در برپايي همايش‌هاي علمي و تخصصي، انتشار يافته‌هاي آموزشي و پژوهشي در مجلات علمي پژوهشي و كتب علمي معتبر، برگزاري جشنواره سراسري پايان‌نامه‌هاي دانشجويي در زمينه طبيعت‌گردي ايران، برپايي دوره‌هاي آموزش ضمن خدمت، كارگاه‌هاي آموزشي و دوره‌هاي كوتاه مدت مرتبط با اكوتوريسم، فراهم آوري تسهيلات جهت برگزاري تورهاي علمي دانشجويي با هدف آشنايي با قابليت‌هاي طبيعت‌گردي است.ارسال توسط بهار
 
تاريخ : سه شنبه هجدهم فروردین 1388
ارسال توسط بهار
ارسال توسط بهار
 
تاريخ : پنجشنبه چهاردهم شهریور 1387

امور خدمات مسافرتي و جهانگردي ، مجموعه فعاليت هايي است که براي تامين وسيله سفر يا تامين جا در وسايل حمل و نقل هوايي ،دريايي،زميني،راه آهن ،تسهيلات سفر ،برنامه ريزي و اجراي گشتها و گروههاي مسافرتي ، راهنمايي و راهبري مسافران و تامين رفاه ، آسايش و رضايت مشتريان انجام مي گيرد .
امور تخصصي خدمات مسافرتي و جهانگردي در بخشهاي عمده "مسافرتهاي هوايي"،"گشتهاي گروهي "،"راهبري و راهنمايي " و"تسهيلات سفر "متمرکز است .
امور مسافرت هاي هوايي عبارت است از مجموعه وظايفي که با هدف فروش بليط مسافرتها ي هوايي داخلي و خارجي مسافران انجام مي شود .


نقش و توانايي :

 فارغ التحصيلان رشته علمي – کاربردي خدمات مسافرتي و جهانگردي مي توانند به فعاليت هاي زير مبادرت نمايند :
1- سرپرستي امور دفاتر خدمات مسافرتي و جهانگردي
2- مديريت فني خدمات مسافرتي و جهانگردي
3- برنامه ريزي گشت هاي گروهي
4- راهبري گشتهاي گروهي
5- راهنمايي جهانگردي
.ضرورت و اهميت :

مجموعه وظايف مربوطه در مشاغل حوزه امور خدمات مسافرتي و جهانگردي مشتمل بر ايجاد تسهيلات لازم براي سفر هاي انفرادي و گروهي ، تامين جا و وسايل سفر و گشتهاي برنامه ريزي شده و نيز ذخيره جا در تاسيسات اقامتي و خدمات ويژه مورد انتظار مسافران ، منوط به دانش فني و تجارب حرفه اي در فرايند کار مي باشد.احاطه به مقررات و قوانين مسافرت و تردد ، دانش فني و مهارت هاي مربوط به ترتيب سفر ، برنامه ريزي گشت ها و اجراي آنها و راهنمايي و راهبري مسافران از جمله وظايف مهمي هستند که مباشرت آنها مستلزم تسلط تکنولوژيکي و فني بوده و بطور معمول از طريق رشته هاي تحصيلي موجود در آموزش عالي قابل انتقال نيست و در شرايط مطلوب نيز مستلزم سالها کار و تجربه همراه با کارشناسان خبره و وقفه در بهره دهي کامل نيروي انساني از بدو استخدام مي شود .اجراي دوره تحصيلي کارداني خدمات مسافرتي و جهانگردي ، انتقال مجموعه دانشها و مهارتهاي شغلي مورد نياز و امکان اشتغال فوري در مشاغل مربوطه بلافاصله پس از خاتمه تحصيل را ميسر نموده و باعث ترفيع در بهره وري نيروي انساني مي گردد .ارسال توسط بهار
 
تاريخ : جمعه هجدهم مرداد 1387

ديباچه: دانشجويان مديريت هتلداري با مشخصات انواع مؤسسات پذيرايي، اصول و معيارهاي انتخاب، شناخت و خريد وسايل و تجهيزات لازم براي مؤسسات پذيرايي، تقسيم كار دراين گونه مؤسسه‎ها، رزرواسيون، منوشناسي و منونويسي، شناخت مواد غذايي و انرژي ‎غذايي آنها، چگونگي نگهداري مواد غذايي، تهيه انواع غذاها، پيش غذاها وشيريني‎ها، بهداشت مواد غذايي، بهداشت كار و ايمني در محيط آشپزخانه مؤسسات پذيرايي و در كل هرآنچه براي اداره ومديريت صحيح و مناسب يك هتل، متل، رستوان و موارد مشابه ضروري است، آشنا مي‎شوند.
توانايي‌هاي لازم :
با توجه به نوع كار فارغ‎التحصيلان اين رشته، دانشجويان بايد علاوه بر زبان انگليسي به زبان دوم ( يكي از زبان‎هاي فرانسه، آلماني يا عربي) تسلط داشته باشند. البته در دانشگاه دروسي دراين زمينه ارائه مي‎شود. همچنين دانشجويان اين رشته بايد از روابط اجتماعي خوبي برخوردار بوده و قدرت تجزيه و تحليل و خلاقيت بالايي داشته باشند.
موقعيت شغلي در ايران :
فارغ‌التحصيلان مديريت هتلداري مي‌توانند در زمينه‌هاي تخصصي صنعت هتلداري مانند واحدهاي پذيرايي و اقامتي, مؤسسات ملي و جهانگردي و شركت‌هاي حمل و نقل هوايي فعاليت كنند.
درس‎هاي اين رشته در طول تحصيل :

دروس پايه:
اصول سازمان و مديريت، كليات اقتصاد، اصول حسابداري، شناخت و كاربرد كامپيوتر، تاريخ ايران، مباني كشور شناسي، مباني جامعه شناسي، روانشناسي اجتماعي، عوارض و نتايج توريسم، مطالب شرح حال بزرگاني كه مقابر آنان به صورت آثار ملي‎مي‌باشد، شناخت و فرهنگ اقليت‎هاي ايران.
دروس اصلي :
حقوق كار وتأمين اجتماعي، كار برد كامپيوتر در صنعت جهانگردي و هتلداري، مديريت بازاريابي و تبليغات، اقتصاد جهانگردي، قوانين و مقررات حقوق صنعت جهانگردي و هتلداري، روابط عمومي، شناخت روحيات ملل، تجزيه و تحليل مسائل اجتماعي ايران، مباني مردم شناسي، بهداشت و كمك‎هاي اوليه، نقشه‎خواني و آشنائي با نقشه‎ها، جغرافياي جهانگردي عمومي، جغرافياي جهانگردي ايران، شناخت صنعت جهانگردي ، گذراندن اوقات فراغت، زبان دوم ( يكي از زبان‎هاي آلماني، فرانسه يا عربي)، زبان انگليسي.
دروس تخصصي :
شناخت تأسيسات اقامتي و پذيرايي و تشكيلات آن، حسابداري هتلداري، پذيره، خدمات رستوان، آشپزي، شيريني‎پزي، بهداشت مواد غذائي، اصول تغذيه و رژيم‎هاي غذائي، بهداشت كار و ايمني، محاسبه قيمت تمام شده، شناخت و نگهداري تاسيسات هتل، خانه‎داري، ‌زبان انگليسي تخصصي، كار آموزي.

منبعارسال توسط بهار
 
تاريخ : جمعه هجدهم مرداد 1387

ردیف

دروس کارشناسی ارشد مدیریت جهانگردی

واحد

پیش نیاز

1

شناخت صنعت جهانگردی

0

2

اقتصاد جهانگردی

0

3

آشنایی با روشهای آماری در تحقیقات جهانگردی

0

4

برنامه ریزی  توسعه جهانگردی

0

5

مدیریت سازمانهای جهانگردی

0

6

اصول روش تحقیق در جهانگردی

0

7

مدیریت بازاریابی در جهانگردی

0

8

تاریخ فرهنگ ایران

0

9

جغرافیای جهانگردی ایران

0

10

زبان تخصصی پیش نیاز

0

11

مبانی جامعه شناسی

0

دروس مشترک(اصلی)

1

مدیریت منابع انسانی در صنعت جهانگردی

2

2

اصول مدیریت و بازاریابی خدمات

2

3

سامانه های اطلاعاتی در صنعت جهانگردی

2

4

مدیریت کیفیت جامع در صنعت جهانگردی

2

5

محیط ملی و بین المللی تجارت و گردشگری

2

6

تحلیل رفتاری جهانگردی و تعامل فرهنگی

2

7

خط مشی گذاری در صنعت جهانگردی

2

8

حسابداری مدیریت در صنعت جهانگردی

2

9

ارزیابی طرحهای توسعه جهانگردی

2

10

روشهای کمی در جهانگردی

2

11

پایان نامه

4

مجموع

24

1- گرایش بازاریابی جهانگردی

1

بازاریابی بین الملل در جهانگردی

2

2

رفتار مصرف کننده در جهانگردی

2

3

بازاریابی محصولات جهانگردی

2

4

سمینار در مسائل بازاریابی جهانگردی

2

مجموع

8

2- گرایش برنامه ریزی توسعه جهانگردی

1

مدیریت اکو سیستم های طبیعی

2

2

برنامه ریزی جهانگردی در کشور های در حال توسعه

2

3

مدیریت استراتژیک گردشگری

2

4

سمینار در مسائل جهانگردی پایدار

2

مجموع

8ارسال توسط بهار
 
تاريخ : جمعه هجدهم مرداد 1387
 

با عنایت به قانون توسعه اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی کشور و با امعان نظریه اهمیت ویژه صنعت ایرانگردی و جهانگردی در کسب درآمدهای غیرنفتی و ارتقاء سطح تفاهم بین ملتها و تحکیم مبانی وحدت ملی در کشور و ارائه شناختی اصولی از جمهوری اسلامی ایران و دستاوردهای آن به جهانیان و نقش اساسی و مهم آموزش در تحقق این اهداف و همچنین در راستای اجرای مصوبه سیصدمین جلسه شورای عالی انقلاب و ارشاد اسلامی طرح مشخصات کلی دوره کارشناسی رشته های مدیریت جهانگردی و هتلداری تهیه و تدوین گردید. 
نظر به تاکید صریح قران کریم و شارع دین اسلام بر ضرورت امر جهانگردی و نقش آن در بسط روابط بین الملل و گسترش منابع اقتصادی کشور و همچنین لزوم تربیت متخصصان کارآمد در جهت ارتقاء کیفی سطح ارائه خدمات دست اندرکاران این صنعت رشته های مدیریت جهانگردی و هتلداری تاسیس می گردد.
دوره های کارشناسی مدیریت جهانگردی و هتلداری 4 سال خواهد بود. نظام آموزشی این دوره ها واحدی است و کلیه دروس نظری و عملی آن در 8 سال نیمسال تحصیلی ارائه می شود. مدت هر نیمسال تحصیلی 17 هفته و حداقل زمان لازم برای هر واحد نظری یک ساعت در هفته و برای دروس عملی حداقل 2 ساعت تعیین می گردد. درس کارآموزی در ایام تعطیل تابستانی بعد از سال سوم طبق برنامه ای که توسط مرکز آموزش عالی تدوین خواهد شد انجام می پذیرد.
اعطاء دانشنامه به فارغ التحصیلان این رشته ها منوط به ارائه گواهی پایان دوره کارورزی خواهد بود.
تعداد کل واحد های آموزشی و کارورزی رشته های مدیریت جهانگردی 132 واحد و رشته مدیریت هتلداری 133 واحد می باشد.
توضیح: نظر به ضرورت تسلط دانشجویان به زبان دوم، یکی از زبان های فرانسه، آلمانی، عربی به عنوان زبان دوم در نظر گرفته شده که طبق جدول ذیل و براساس انتخاب دانشجو ملزم به گذراندن آن می باشد.
1- عربی 4 واحد
2- فرانسه 4 واحد
3- آلمانی 4 واحد

سطوح رشته:

ردیف نام دانشگاه کاردانی کارشناسی ارشد دکترا
1 آزاد- تهران    
2 آزاد- سواد کوه      
3 علامه طباطبائی      

درس های این رشته:

ردیف نام درس
1 بهداشت مواد غذائی
2 آشپزی (1)
3 آشپزی (2)
4 آشنایی با موزه های ایران
5 آمار کاربردی در مدیریت جهانگردی
6 اصول تغذیه و رژیمهای غذائی
7 اصول حسابداری 1- جهانگردی
8 اصول حسابداری 2- جهانگردی
9 اصول سازمان و مدیریت (1)
10 اصول سازمان و مدیریت (2)
11 اصول علم اقتصاد 1 (خرد- جهانگردی)
12 اصول علم اقتصاد 2 (کلان- جهانگردی)
13 اقتصاد جهانگردی
14 امور مسافرت و صدور بلیط
15 انقلاب اسلامی و ریشه‌های آن
16 باستان شناسی ایران
17 باستان شناسی پیش از تاریخ ایران
18 برنامه ریزی توسعه جهانگردی
19 برنامه ریزی و سرپرستی گشتها جهانگردی
20 بهداشت و کمکهای اولیه
21 بهداشت کار و ایمنی
22 پذیره (1)
23 پذیره (2)
24 تاریخ اسلام
25 تاریخ ایران
26 تاریخ فرهنگ ایران 1
27 تاریخ فرهنگ ایران 2
28 تجزیه و تحلیل مسائل اجتماعی ایران
29 تربیت بدنی 2
30 تربیت بدنی 1
31 جغرافیای جهانگردی ایران
32 جغرافیای جهانگردی ایرانچ
33 جغرافیای جهانگردی عمومی
34 حسابداری هتلداری
35 حقوق اساسی
36 حقوق کار و تأمین اجتماعی
37 خانه داری (1)
38 خانه داری (2)
39 خدمات رستوران (1)
40 خدمات رستوران (2)
41 روابط عمومی
42 روان شناسی عمومی (جهانگردی)
43 روش تحقیق
44 ریاضیات کاربردی در مدیریت جهانگردی
45 زبان انگلیسی 1
46 زبان انگلیسی 2
47 زبان انگلیسی تخصصی 1
48 زبان انگلیسی تخصصی 2
49 زبان انگلیسی مکاتبات تخصصی
50 زبان انگلیسی مکالمه
51 زبان خارجی
52 زبان دوم (1)
53 زبان دوم (2)
54 شناخت روحیات ملل
55 شناخت صنایع دستی ایران
56 شناخت صنعت جهانگردی
57 شناخت و فرهنگ اقلیتهای ایران
58 شناخت و نگهداری تأسیسات هتل
59 شناخت و کاربرد کامپیوتر
60 شیرینی پزی (1)
61 شیرینی پزی (2)
62 عوارض و نتایج توریسم
63 فارسی
64 فرهنگ عامه
65 فن راهنمائی
66 قوانین و مقررات حقوقی جهانگردی
67 قوانین و مقررات حقوقی صنعت جهانگردی و هتلداری
68 گذراندن اوقات فراغت
69 مبانی جامعه شناسی، روان شناسی اجتماعی
70 مبانی حامعه شناسی (جهانگردی)
71 مبانی سازمان و مدیریت
72 مبانی مردم شناسی
73 مبانی و کاربرد کامپیوتر در جهانگردی
74 مبانی کشور شناسی
75 متون اسلامی
76 محاسبه قیمت تمام شده
77 مدیریت بازاریابی و تبلیغات جهانگردی
78 مطالب شرح حال بزرگانی که (مقایر آنان بصورت آثار مل
79 مطالعات تطبیقی سیاستهای جهانگردی
80 معارف اسلامی 2
81 نقشه خوانی و آشنایی با نقشه
82 هنر و معماری 2
83 هنر و معماری ایران 1
84 کارآموزی
85 کاربرد کامپیوتر در صنعت جهانگردی و هتلداری
86 کلمات اقتصاد

 

منبعارسال توسط بهار
 
تاريخ : جمعه هجدهم مرداد 1387

رشته مديريت در کشور ما داراي شاخه هاي متعددي مي باشد که از آن جمله مي توان به مديريت بازرگاني، صنعتي، دولتي، جهانگردي، بيمه، بيمه اکو، امورگمرکي و امور بانکي اشاره کرد و همچنين از شاخه هاي تخصصي تري مثل مديريت کميسارياي دريايي يا اداره امور بيمارستانها نام برد.
   گرايش مديريت جهانگردي:
لازمه توسعه و تقويت صنعت جهانگردي، اطلاع از زمينه هاي اقتصادي، اجتماعي، جغرافيايي و فرهنگي کشور است تا بتوان امکانات موجود و همچنين مسائل و مشکلاتي که در راه  اين صنعت وجود دارد، شناسايي کرد و سپس بر اساس تحقيقات موجود، يک برنامه ريزي دقيق و عملي داشت. و البته چنين کاري تنها به ياري مديراني کارآمد و متخصص در صنعت جهانگردي امکان پذير است. تخصصي که در شاخه مديريت جهانگردي آموزش داده مي شود. يعني متخصص اين رشته در نهايت بايد بداند که چه نوع جهانگردي را جذب کند؟ چگونه جذب کند؟ و چگونه بازارهاي جهانگردي جديدي براي جذب توريست ايجاد نمايد؟
دروس اصلي و تخصصي گرايش مديريت جهانگردي:
تاريخ و فرهنگ ايران، شناخت روحيات ملل، قوانين و مقررات حقوقي جهانگردي، مباني مردم شناسي جهانگردي، مديريت بازاريابي و تبليغات جهانگردي، اقتصاد جهانگردي، شناخت صنايع دستي ايران، نقشه خواني و آشنايي با نقشه، جغرافياي جهانگردي ايران، شناخت صنعت جهانگردي، گذراندن اوقات فراغت، آداب سفر در اسلام، تجزيه و تحليل مسائل اجتماعي در ايران، باستان شناسي ايران، هنر و معماري ايران، آشنايي با موزه هاي ايران، امور مسافرت و صدور بليط، فن راهنمايي، برنامه ريزي توسعه جهانگردي، مطالعات تطبيقي سياستهاي جهانگردي، فرهنگ عامه، زبان انگليسي مکاتبات تخصصي، زبان انگليسي مکالمه، آشنايي با سازمانهاي دولتي ايران، نقش جهانگردي در بسط روابط بين الملل و گسترش منابع اقتصادي کشور،کارآموزي، اصول حسابداري، رياضيات و کاربرد آن در مديريت، آمار و کاربرد آن در مديريت، کامپيوتر و کاربرد آن در مديريت، اقتصاد خرد، اقتصاد کلان، روش تحقيق در مديريت، مباني سازمان و مديريت، تحقيق در عمليات، مديريت رفتار سازماني، مديريت منابع انساني، حقوق اساسي، مباني مديريت اسلامي، مباني سازمان و مديريت، سيستم هاي اطلاعاتي در مديريت.
توانايي هاي لازم:
اکثر گرايش هاي رشته مديريت از هر سه گروه آزمايشي رياضي فيزيک، علوم تجربي و علوم انساني دانشجو مي پذيرد. يعني گرايشهاي مديريت دولتي، بازرگاني، صنعتي، امور گمرکي، بيمه و بيمه اکو در بين هر سه گروه آزمايشي مشترک بوده و تنها گرايش مديريت جهانگردي از بين داوطلبان گروه آزمايشي علوم انساني دانشجو مي پذيرد.
در کل بايد گفت قدرت رهبري، اعتماد به نفس، روابط اجتماعي خوب، توان تجزيه و تحليل و قدرت بيان قوي از ويژگي هاي لازم براي دانشجو رشته مديريت در تمامي گرايش ها است. دانشجوي اين رشته بخصوص در گرايش هاي بازرگاني و صنعتي بايد به مسائل تجاري و اقتصادي و محيط بازار علاقمند بوده و در دروس رياضي، زبان انگليسي و ادبيات فارسي قوي باشد. همچنين دانشجوي رشته مديريت بخصوص مديريت صنعتي بايد در دروس رياضي و آمار قوي باشد. دانشجوي مديريت جهانگردي نيز لازم است که به تاريخ و فرهنگ خود و به درس جغرافيا علاقمند باشد و همچنين از روابط اجتماعي خوبي برخوردار بوده و به يک زبان خارجي مثل انگليسي، فرانسه و يا عربي مسلط باشد تا بتواند با جهانگردان خارجي به راحتي ارتباط برقرار کند.
موقعيت شغلي در ايران:
يک فارغ التحصيل رشته مديريت نبايد انتظار داشته باشد که از همان بدو امر به عنوان مدير يک شرکت يا کارخانه مشغول به کار گردد. چون بخشي از مطالب و محتواي کلاسهاي مديريت بايد به عنوان تجربه از محيط و سازمانهاي جامعه گرفته شود. بنابراين فارغ التحصيل اين رشته در ابتدا بايد به عنوان يک کارشناس در رده هاي پايين تر وارد بازار کار شده و سپس به مرور پله هاي ترقي را طي کند. فارغ التحصيل مديريت دولتي مي تواند در موسسات دولتي و عمومي و خدماتي مشغول به کار گردد. مديريت بازرگاني در سازمانهاي اقتصادي و بازرگاني فعاليت کند و مديريت صنعتي براي کار در سازمانهاي صنعتي و توليدي مناسبتر است. به دليل نياز به نيروي کار متخصص در صنعت جهانگردي کشور، تمامي دانشجويان گرايش مديريت جهانگردي جذب بازار کار مي شوند و مي توانند در دفاتر خدمات مسافرتي به عنوان مدير فني يا تورگردان و يا در سازمان ايرانگردي و جهانگردي وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامي مشغول به کار گردند. علاوه بر شرکتهاي بيمه دولتي که به متخصصان رشته مديريت نياز دارند، شرکت هاي بازرگاني و حمل و نقل که در ارتباط با تجارت بين المللي هستند نيز فارغ التحصيلان گرايش مديريت بيمه را جذب مي کنند.

منبعارسال توسط بهار

پیج رنک

دانلود آهنگ